Achilleas Sdoukos: „Môj život je sklo“

Pracujem s ním každý deň a môžem povedať, že čím dôvernejšie ho poznám, tým je pre mňa tento materiál čoraz fascinujúcejší a záhadnejší.

Sklo je ako rieka. Duša. Prúd vodopádu. Smaragdový artefakt pripomínajúci neznámu planétu či obrovský zväčšený prstenec, cez ktorý prelietajú lúče, sklo má svoj život, fungujúci v čase a priestore vždy inak a očarujúco.

Môj život je sklo

Viem, ako sa taví v peci, syčí, vzpiera sa, kým vydá svoj vonkajší a vnútorný tvar.

Sklo nie je iba povrch, hladkosť, kryštalickosť, priezračnosť, sklo je pre mňa niečo ako bájny materiál, ktorý je schopný mnohokrát v náznaku vypovedať či už celé príbehy, alebo ich torzá.

Sklo má nečakanú schopnosť vyčariť emócie a je akýmsi najprirodzenejším „príbuzným“ svetla. Dovedna vedia vytvoriť nečakané momentky a v každej chvíli akoby sa v nich zrodilo niečo nové, čo má schopnosť pôsobiť na našu fantáziu.

Práve preto, že sklo ma ako materiál takto oslovilo a oslovuje, snažím sa vo svojich dizajnérskych dielach spojiť dve veci: vysokú úžitkovosť a zároveň vložiť doň pridanú hodnotu umenia, aby sa v ňom odrážal môj rukopis, moje myslenie a najmä môj estetický cit.

Atelier Hlavina

Otázka vždy znie: Kam so sklom? Ako ho umiestniť, aby zahralo v priestore, oslovilo, ale zároveň tvorilo akúsi prepotrebnú a diskrétnu kulisu, okolo ktorej chodíme a ona nám poskytne vždy novú krásu a vzrušenie. Odpoveď je jednoduchá. Tam, kde potrebujete vzdušnosť a nečakane krásny moment či už v priestore, alebo na stene.

Pri svojej tvorbe sa často inšpirujem bájnymi príbehmi starých Grékov. Tieto príbehy, podobne ako biblické sú nevyčerpateľné a dávajú dizajnu jeden zvláštny rozmer: sklo , aj keď je priesvitné, nesmie byť „prázdne“. Musí mať v sebe už spomínanú „dušu“, ktorá z neho robí niečo výnimočné.

Pozerajte sa chvíľu do skla

Objavíte v ňom všetko: od zrkadla až po dno prudko tečúcej rieky. Objavíte v ňom oči neznámej krásavice, ale aj jej slzy či tečúce vlasy, zazriete v ňom kus nejakého mýtu, ktorý vám niečo pripomína.

Atelier Hlavina

To sú tie nádherné momenty dizajnu, ktorý nikdy nestarne. Prejdite si starožitníctva, kostoly, nazrite do rôznych vitrín a zistíte – sklo nikdy nestarne. Jeho dizajn má úžasnú schopnosť prechádzať časom a vždy poskytnúť nový zážitok.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *