Beethovenova Appasionata a ďalšie hudobné skvosty v Bánovciach

Medzinárodné interpretačné kurzy (16. – 18. 10. 2015) organizované občianskym združením Konvergencie a v spolupráci s Ateliérom Hlavina v priestoroch ZUŠ Dezidera Kardoša opatrné očakávania organizátorov – či nás účastníci z piatich krajín vôbec nájdu, či sa im bude u nás páčiť, či im tu nebude nič chýbať – priniesli nielen odpovede na tieto otázky, ale pomohli nám sformulovať si aj ďalšie a netajím: podstatnejšie. Ale poporiadku – účastníci nás nielenže našli, cítili sa u nás dobre a nič, okrem početnejšieho publika, im nechýbalo. Navyše vyslovili odhodlanie stretnúť sa u nás znova. Je to dobrá správa nielen pre aktívnych účastníkov kurzov, ale z nášho pohľadu predovšetkým pre tých, ktorí tentoraz ľahkovážne prepásli šancu vidieť naozaj renomovaných pedagógov a špičkových interpretov pri práci so študentmi, alebo počas koncertov. Aby bolo zrejmé, o čom hovorím, pozrite si na stránke školy krátky zostrih z toho, čo sa u nás počas toho nesmierne inšpiratívneho víkendu dialo.

A ešte čosi – toto podujatie je frčkou do nosa každému, kto tvrdí, že v našom meste sa na poli kultúry nič zaujímavé nedeje. Pretože faktom je, že pred bánovským publikom koncertoval víťaz celosvetovo rešpektovanej Rubinštejnovej klavírnej súťaže (Aleksandar Serdar), víťaz mnohých vrcholných medzinárodných súťaží a jeden z najvyhľadávanejších koncertných hráčov na akordeóne (Boris Lenko), prvý huslista Luzernského symfonického orchestra a člen viacerých prestížnych komorných zoskupení (Igor Karško), absolvent londýnskej Kráľovskej hudobnej akadémie a špičkový violončelista (Jozef Lupták) a aj najmladší z hviezdnej zostavy lektorov (huslista a violista Milan Paľa) je víťazom Janáčkovej medzinárodnej súťaže a nositeľom ďalších významných cien.

Toto obzretie sa za nezabudnuteľným víkendom vnímajte, prosím, ako avízo budúceho ročníka a prísľub ďalších nezabudnuteľných zážitkov prameniacich z hudby.

Atelier Hlavina

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *