Do tretice všetko dobré so Svobodom

Jan Svoboda dorazil do Bratislavy s výlučne novou tvorbou.

Fanúšikom Ateliéru Hlavina už Jana Svobodu netreba zdĺhavo predstavovať a nováčikovia by sa radšej mali zoznámiť priamo s jeho tvorbou, až potom vyspovedať autora. Nedávna vernisáž I BA 17 uviedla tohto (čoskoro) šesťdesiatnika návštevníkom v hlavnom meste Slovenska.

Jan Svoboda nie je na vernisážach Ateliéru Hlavina žiadny nováčik. Prvý kontakt získali záujemcovia už na výstave S.N.Y. v októbri 2015 v Čereňanoch a v novembri 2016 zavítal aj do Piešťan. Jeho tretia vernisáž preto pútala pozornosť z viacerých dôvodov: ako osloví nové publikum a čo im prinesie?

Atelier Hlavina

Na druhú otázku je ľahká odpoveď – viac ako dva tucty obrazov, ktoré majú jediný spoločný menovateľ: vznikli len v roku 2017. Čo pri solídnom počte a iba štyroch mesiacoch na prípravu značí, že na prípravu jedného mal menej ako týždeň. A druhým takmer spoločným menovateľom je akryl – s výnimkou jednej olejomaľby použil na všetky ostatné obrazy tento materiál.

Nová kolekcia využíva rozličné motívy a priliehavé názvy (nájdete medzi nimi napríklad listy, jedenásť a jedenásť atď.) Galéria Michalský dvor sa nachádza v podzemí, kde nebudete mať mobilný signál, aby ste si mohli jednotlivé obrazy ľahšie vychutnať. Niekto si nájde favorita hneď na začiatku a potom skôr porovnáva ďalšie vnemy. Iný divák si v prvej miestnosti pozrie úvodnú časť, aby sa dočkal favorita asi v tej druhej. Už samotná vernisáž ukázala, že univerzálny obľúbenec sa hľadá dlho a ťažko…

Atelier Hlavina

Tretia vernisáž Jana Svobodu priniesla veľa nálad pri uvádzaní. Dojemnú z prepojenia s OZ Plamienok, veselú pri nedbalých, no predsa dôvtipných odpovedí umelca a ako bonus aj malý kultúrny zážitok z pár piesní Mirky Miškechovej (ak si myslíte, že si sem odskočila z konzervatória, rýchlo vás vyvedie dátum uvedenia albumu Schizofrenik-Optimista, z ktorého hrala piesne – už z roku 2014).

Výstava v Galérii Michalský dvor potrvá do 4. júna 2017, čo signalizuje ešte jednu vec. Po prvý raz za tri roky bude mať Atelier Hlavina uvedené dve výstavy súbežne, lebo na koniec mája sa rysujú Svetla a tiene. A očakávaná vernisáž Daniela Bidelnicu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *