Galéria ATELIER HLAVINA – ESTER A ALBATROS

Výstava detských ilustrácií spisovateľky a ilustrátorky Hany NAGLIK

V mesiaci, keď deti oslavujú svoj deň, Galéria ATELIER HLAVINA na svojej novej výstave predstaví výber z knižných ilustrácii Hany Naglik. Názov výstava dostala podľa prvej knihy pre deti, ktorú Hana Naglik napísala a aj ilustrovala. Ide o knihu  “Ester a Albatros“, ktorú vydalo Združenie na pomoc detskej onkológii pri DFNSP vo vydavateľstve Jaga v roku 2004. Kniha bola ocenená v súťaži “Najkrajšia kniha Slovenska 2004“ v kategórii “Literatúra pre deti a mládež“ a Hana Naglik sa stala nositeľkou Ceny Ministerstva kultúry SR práve za vynikajúce ilustrácie. Literárni vedci knihu označili za objav roka a zaradili ju medzi najzaujímavejšie knižné tituly súčasnej detskej literatúry na Slovensku. Text z tejto knižky sa ocitol aj v čítanke pre tretí ročník základných škôl. 

Na našej výstave však môžete vidieť aj ilustrácie, ktoré sú v ďalších knižkách, ktoré autorka napísala, či iba ilustrovala. Obrázky boli vytvorené rôznymi výtvarnými technikami, nájdete tu farebné pastelové kresby,  kresby kolorované akvarelom či čisté akvarelové obrázky a v neposlednom rade je táto výstava obohatená o skulptúry, ktoré do portfólia Hany Naglik pribudli pomerne nedávno. V dielach, ktoré si na výstave môžete pozrieť autorka uplatnila hravosť, osobitú výtvarnú poetiku a zmysel pre humor.

Hana NAGLIK o svojej tvorbe hovorí:

„Voľná tvorba je pre kreatívneho človeka niečo ako voľná jazda pre krasokorčuliara. Najskôr je potrebné zvládnuť technické disciplíny a povinné jazdy, najlepšie bez straty kvetinky a až potom sa otvára priestor na to, aby autor široký svet oboznámil s tým, čo je pre neho dôležité, príťažlivé, príjemné, krásne…“

Voľná tvorba je vždy odrazom mentálnej úrovne autora. Hravá zadumanosť, zadumaná hravosť, účelne volená farebnosť a výrečne dynamická kresba, či už linkou alebo štruktúrovanou plochou, sú denníkovým záznamom myslenia ilustrátora a autora detskej literatúry tvoriaceho pod umeleckým menom Hana Naglik.

Hana NAGLIK napísala a ilustrovala knihy:

ESTER A ALBATROS,  2004, získala titul: “Najkrajšia kniha Slovenska 2004“ v kategórii “Literatúra pre deti a mládež“

JEŽKO A INÉ PRSKAVKY,  2011

ESTER A TURÁCI,  2012

ZÁHADA POD ČIERNYM VRCHOM,  2013

POMÁHAŤ NEBOLÍ, NEBOLIEŤ POMÁHA,  2016

MIKULÁŠ, JEŽIŠKO A INÉ KOMPLIKÁCIE,  2018

QUIDO A ESTER,  2019

Hana NAGLIK ilustrovala aj dve knihy spisovateľky Margit Garajszki:

BOBUĽA,  2011

BOBUĽA A IGNÁC,  2017

Pre odvážnych: „Hana Naglik je veľký, zarastený a večne zamračený chlap. Volá sa Silvester Lavrík. Viera Žáková to dosvedčí.“