Odrazy slnka, duše a dobročinnosti

V piatok popoludní sa v Čereňanoch ukázalo slnko. Pavol Hammel povedal, že to on ho priniesol. Neviem, koľkí mu uverili, no nezazlieval mu to nikto. Predovšetkým preto, lebo sa vďaka tomu oteplilo a majster sa dal do spevu, takže to prinajmenšom v prenesenom význame pravda bola. Lebo piesne Pavla Hammela majú v sebe aj slnko, aj radosť, aj porozumenie, aj smútok. A jeho obrazy majú v sebe aj energiu a radosť z tvorby.

Pani Katarína Maťová z neziskovej organizácie Plamienok si všimla obraz s názvom Dotkol som sa tvojej duše a priznala sa, že napriek tomu, že sa jej od trémy chveje hlas, prišla rada, lebo vernisáž výstavy, z ktorej usporiadatelia poukážu časť zisku na pomoc nevyliečiteľne chorým deťom, jej za to rozhodne stojí. Výťažok z predaja jedného z diel autor aj usporiadateľka výstav jeho obrazov venovali celý práve tomuto detskému hospicu. Česť patrí teda aj spoločnosti Poľnoslužby Rybany, ktorá sa pre toto ušľachtilé gesto rozhodla priamo na vernisáži.

Príjemný podvečer v Sklenenom pavilóne Kaštieľa Čereňany by bol neúplný, keby sa popri obrazoch, hudbe a altruizme nedostalo aj na spoločenský rozmer podujatia organizovaného Atelierom Hlavina. Viacerí hostia prišli opakovane, niektorí neváhali merať cestu zďaleka, podaktorí boli prvý raz, no všetci ocenili dobrý nápad – spojiť povestnú pohostinnosť Mariána Filu, perfekcionizmus a dobrý odhad na diela i autora Viery Žákovej – teda energické maľby hudobníka Pavla Hammela a povýšiť ich spoločným uvedením v pôsobivom prostredí Kaštieľa Čereňany na úžitok a potešenie, tých, ktorí voči takto namiešanej zostave príjemností neostali hluchí.

Atelier Hlavina

No a to, že z toho bol (a naďalej bude) osoh aj na poli dobročinnosti, je naozaj jasným dôkazom toho, že sa jarné a jesenné výstavy Atelieru Hlavina v Sklenenom pavilóne Kaštieľa Čereňany stávajú trvalou a cennou súčasťou kultúrneho a spoločenského života na Hornej Nitre. Táto pod názvom Pavol Hammel: ODRAZY potrvá až do 21.5.2016, je otvorené denne okrem nedele od 13:00 do 18:00hod.

foto: Igor Králik

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *