Autorská výstava, Barbara Issa Wagner

Poeźia nehy – maľba

 

Obrázky pani Barbary Issa Wagner sú poetické, magické, s troškou nostalgie, štipkou romantiky, sú s príchuťou smútku, alebo radosti, ale vždy prinášajú pokoj v duši diváka.

Neviem, či je prichádzajúcim jarným obdobím, alebo tým, že som sa vďaka „korone“ tak nejak pohrúžila do seba, tak ako asi väčšina z nás v týchto dňoch osamelosti vďaka ktorej sa zbližujeme sa s najdôležitejšími ľuďmi v našej bezprostrednej blízkosti. Predchádzajúca veta pôsobí paradoxne, ale myslím, že teraz nám mnohým príde celkom zrozumiteľná. Každopádne slnečný svit, rozkvitnuté púpavy a sedmokrásky, odkvitajúce fialky a obrazy pani Barbary mi navodili pocit aký zažívam pri čítaní básní, málo slov a veľa obrazov. A básne pani Barbary sú nežné, ukazujú nehu v nás a okolo nás. Niekedy ju zabúdame vnímať a ešte častejšie ju zabúdame rozdávať. Tak Vám ju touto výstavou chcem pripomenúť. A to je dôvod prečo má výstava taký názov aký má. Prehliadané a zabudnuté slečny Poézia a Neha, pozvite ich do svojich dní a do dní ľudí, ktorých ľúbite. Táto výstava Vám pomôže, verím tomu.

Pri príležitosti niektorej zo skorších výstav Barbary Issa Wagner v Českej republike o nej pán Jakub Plátner napísal text, z ktorého vyberám, pretože výborne vystihuje jej tvorbu: 

„Malba Barbary Issi Wagnerové je vedena experimentem a analýzou vlastních doteků se světem v jeho pravdivé podobě a to i za tu cenu, že některé doteky se skutečností jsou bolestivé a obrazu jako výtvarnému názoru, poskytují pouze záblesk hledaného námětu. Vše je dobré, jen když to vyjadřuje teplo života, pravdu a naději na obyčejné člověčí štěstí. Tvorba, coby metamorfóza na půvab, jako přerod reality na poezii mladé ženy, s její vášní, přecitlivělostí, sny i tak zranitelnou fantazií. Dosavadní dílo mladé malířky, vzácné svým ranným viděním světa, neopotřebováno gesty a alegoriemi společenské „nevyhnutelnosti“, vytváří „čisté“ obrazy i když mnohdy smutné svou naléhavostí a netrpělivostí. Toto cílevědomě vznikající dílo nelze přehlédnout na České výtvarné scéně. Pro toho kdo ve výtvarném projevu ještě stále hledá poezii je jistě příjemné, že do prostoru kvalitního výtvarného umění vplulo nové jméno, ověnčené svou půvabnou jedinečností.“

S pani Barbarou sme už jednu výstavu spolu pripravovali a ďalšia je naplánovaná na júl tohto roku. Takže viem, že návštevníci jej pri vernisážach kladú často otázky. Ako napríklad tú o obľúbenej téme, ktorú najradšej maľuje a ona krásne, pomaly a s úsmevom odpovedá:

„Vše co mě osloví a teda je mou inspirací, je mé oblíbené téma… Ale téma moře, dalekých cest, kouzelných vysněných světů, života plných snů a nezkažených nadějí, jež vystihují mé obrazy, mám nejraději.“

A pravidelne sa opakuje aj podobná otázka, ako to je po toľkých rokoch tvorby s motiváciou na opätovnú tvorbu a či niekedy cíti naplnenie z tejto tvorivej práce. Počula som ju ako odpovedá presne na túto otázku takto:

„Úžasný je  pocit, že lidem, kteří si můj obraz koupí, zahřeje domov, něco jim připomene, chytí za srdce a třeba v něm objeví každý den něco nového. A také je to uspokojení z toho, že si můžu vytvořit svůj vlastní svět, který mi nikdo nemůže narušit. A v neposlední řadě mě nepřestává fascinovat kolik technik je možné využít a kolik jich ještě zbývá prozkoumat a též nekonečná fantazie a její hranice, jež se dají neustále posouvat.

A práve tie posledné slová o fantázii a jej hraniciach mi pripomenuli môj obľúbený film (z roku 1984!!!) NEKONEČNÝ PRÍBEH. Objavovala som ho najskôr pre seba, potom pre netere a synovcov a pozrela som si ho opäť aj dnes, práve kvôli tej FANTÁZII. Pamätáte sa, Atrey sa mal dostať za hranice fantázie a spojiť sa s ľudským dieťaťom z reálneho sveta, pretože ríša Fantázie umiera. V konfrontácii s Ničotou zisťuje, že ríša Fantázie žiadne hranice nemá. Ale jej existencia a veľkosť závisí od nás, ľudí. Každá čiastočka tejto ríše závisí od našich snov, od našich nádejí. Ľudia začali strácať svoje nádeje, zabúdajú na svoje sny a preto je Ničota stále silnejšia. Vo filme všetko dobre dopadne Atrey a Bastien zachránia Fantáziu.

Ale ja tiež viem, že s obrazmi pani Barbary bude ríša Fantázie stále krajšia a jej hranice budú ďaleko v nekonečne! Tak si ju vysnívajte s pomocou jej obrazov tiež!

Inak len tak mimochodom, pani Barbara je v týchto dňoch rovnako ako vy najskôr mamou dvoch chlapcov (škôlkara a školáka), potom učiteľkou, kuchárkou, animátorkou voľného času a až potom umelkyňou ☺.

Krásne dni priatelia!

Viera Žáková, Atelier Hlavina

Malý „katalóg“ vystavených obrazov nájdete tu. 

Pár slov o autorke všetkých obrazov nájdete tu. 

Staršie diela autorky tu.