SVETLÁ A TIENE Daniela Bidelnicu – foto a video report z vernisáže

Tak ako sú plné farieb obrazy Daniela Bidelnicu, tak presne taký bol piatok 26.5.2017, kedy sa slávnostnou vernisážou začala výstava obrazov, serigrafií a počítačových grafík, ktorú autor pomenoval SVETLÁ A TIENE.

Na úvod vernisáže som veľmi rada privítala všetkých prítomných hostí a umelca s manželkou. Bolo mojou povinnou jazdou povedať niečo o diele Daniela Bidelnicu a o jeho výtvarnej ceste. Takže som povedala niečo v tomto zmysle:

“Daniel Bidelnica je výraznou postavou (vo všetkých zmysloch tohto slova) nielen slovenskej výtvarnej scény. Je to umelec, ktorého tvorba má presah do celého sveta. Tento vysoký charizmatický výtvarník sa narodil a vyrástol v Nitre, kde sa na Ľudovej škole umenia (teraz sú to Základné umelecké školy) začal venovať výtvarnému umeniu. Jeho umelecká dráha bola teda priama a jednoznačná od detstva. Po skončení základnej školy sa v pätnástich rokoch stal študentom profesora Rudolfa Filu na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave, na oddelení aranžérstvo – výstavníctvo. Dva roky po jej skončení ho prijali na Vysokú školu výtvarných umení, kde študoval  na Oddelení monumentálnej maľby pod vedením doc. Ivana Vychlopena. Promoval v roku 1983 v ateliéri doc. Eugénie Lehotskej. Nedá sa u neho oddeliť  výtvarná tvorba a cestovanie, pretože jeho diela, nech sú akokoľvek jeho rukopisom, stále z nich cítiť vplyvy jeho zahraničných a často exotických ciest – Kanada, Mexiko, Brazília, India, Kuba, Egypt či teraz nedávno Etiópia či Južná Kórea. Kto jeho dielo sleduje dlhšie tak by tiež vedel povedať, že jeho obrazy nesú jeho nezameniteľný rukopis, sú predovšetkým vždy hýriace farbami, ktoré ale nie sú na plátne náhodou a náhodne poukladané, ale majú svoju symbiózu a dynamiku. Táto dynamika vytvára ten pocit, ktorý nás k dielu pritiahne a nepustí a keď pustí tak usmiatych a spokojných, ako keď sa po horúcom letnom dni trošku ochladí a my si dávame studený drink a cítime, že žiť v svete plnom slnka a farieb je krásne…”

Atelier Hlavina
Daniel Bidelnica očakáva a víta hostí svojej vernisáže v Čereňanoch

Spomenula som tiež, že  ak teda hovoríme o farbách na jeho obrazoch, treba povedať, že jeho „značkou“ sú diela ktoré sa farieb neboja, ale práve naopak, využívajú ich najsýtejšiu podobu a prechody na nich nie sú pozvoľné ale celkom ostré a niekedy je rozdielnosť znázornená nielen farebne ale aj použitým materiálom, ktorý podstatne mení štruktúru. Na určitých miestach sa tak charakter farebnosti ešte umocňuje, či mení. Ide napríklad o plôšky tvorené farebným pieskom, alebo drobným štrkom rôznej zrnitosti. Často sú na jeho obrazoch farebné patvary – potvory a tie nám umožňujú vidieť vnútorný svet autora a žiť v jeho snoch.

Atelier Hlavina
Viera Žákova sa za Atelier Hlavina prihovára hosťom

Veľmi som tiež chcela povedať, a aj som to urobila, že z môjho pohľadu je ocenením jeho práce a to nielen morálnym ale ocenením aj výtvarným svetom akceptované je nepochybne umiestnenie jeho diel v múzeu moderného umenia Danubiana. V tejto reprezentatívnej galérii na brehu Dunaja sa prezentuje moderné umenie celého sveta a je veľkou poctou ktoréhokoľvek umelca ak sa mu podarí mať výstavu v týchto priestoroch a ešte väčším úspechom je umiestnenie jeho diela v stálej expozícii. Dokonca je v Danubiane sála Daniela Bidelnicu.

Až do roku 2017, kedy sa dožíva významného životného jubilea, pracoval v historickom, ikonickom ateliéri prvej súkromnej školy Gustáva Malého, kde pred ním tvorili aj Koloman Sokol, Cyprián Majerník, Ladislav Guderna, Marián Čunderlík a mnohí iní.  Ale k tohtoročnému jubileu si nadelil nielen nový dom ale aj aj nový ateliér neďleko Danubiany v Rusovciach, kde mu susedom bude slávna Gerulata.

Atelier Hlavina
Neskôr sa publiku prihovoril aj Daniel Bidelnica

Tak som mu mu v mene Ateliéru Hlavina na vernisáži zaželala nielen všetko dobré k životnému jubileu, ale tiež aby sa jeho nový ateliér stal rovnako vyhľadávaným  a mienkotvorným miestom ako bol dlhé roky ten pôvodný historický ateliér.

Potom sa nám všetkým prihovoril samotný autor a ozrejmil svoje inšpirácie a dôvody k tomu, že maľovanie a tvorba ho ešte neprestali baviť, po krátkej reči pozval hostí vernisáže na komentovanú prehliadku diel, s poznámkou, že najskôr si vypočujú mini recitál speváčky a hudobníčky Adrieny Bartošovej a gitaristu Pavla Berezu.

Atelier Hlavina
Viera Žáková za Atelier Hlavina ďakuje a gratuluje k jubileu

Tak ako sú sponzormi tejto krásnej akcie firmy, bez ktorých by tieto krásne akcie nevznikli, ide o Poľnoslužby Bebrava, Reštaurácia Afrodita v Kaštieli v Čereňanoch a Bioplant z Ostratíc, je naším partnerom aj n.o.Plamienok. A verím, že nikto z vás si nemyslí, že by sa Plamienok podieľal sponzorsky alebo akokoľvek inak na príprave výstavy. A napriek tomu to nie je chyba. Pretože Plamienok je partnerom Atelieru Hlavina, čomu sa úprimne teším a ďakujeme im za to, že sa môžeme takto, veľmi sprostredkovane, podieľať na ich nesmierne dôležitej ale aj nesmierne ťažkej práci ku ktorej oni dokážu pristupovať s neuveriteľnou úctou a pokorou k životu a všetkému čo život prináša. A teda som rada, že aj tentokrát mala vernisáž filantropický rozmer, pretože v rámci vernisáže sa uskutočnila aj dobrovoľná finančná zbierka v prospech neziskovej organizácie Plamienok. Táto akcia bude pokračovať až do skončenia výstavy. Budem veľmi rada, ak si nájdete čas a stretneme sa pri zaujímavých dielach pána Daniela Bidelnicu a súčasne svojou účasťou podporíte myšlienku pomoci v krásnom prostredí parku Kaštieľa v Čereňanoch.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *