Firemné priestory a umelecké artefakty – výtvarné umenie vo vašej firme, áno či nie?

 

V súčasnosti sa nákup originálneho umenia stal pre mnohých z nás akceptovanou a často aktívne vyhľadávanou aktivitou. A tiež čoraz viac súkromných priestorov, bytov, apartmánov, domov a víl získava nádych jedinečnosti aj vďaka umeleckým skulptúram, ktoré zdobia ich interiéry a nezriedka aj exteriéry. Zdá sa, že sme aj my na Slovensku pochopili a overili si v praxi, že priestor kultivuje nielen renomovaný architekt, značkový nábytok, ale aj kvalitné umenie.

Je nás stále viac tých, ktorí sme sa presvedčili, že nákup umenia a toho súčasného zvlášť, už dávno nie je záležitosťou malej skupiny ľudí s „excentrickým“ prístupom k žitiu a tvorbe interiéru.

V tomto kontexte stojí za zváženie, že väčšina z nás trávi významnú časť svojich dní v pracovnom kolotoči. A dlhodobo bol priestor v ktorom si zarábame na živobytie považovaný za „druhoradý“ pre naše životy z hľadiska estetičnosti. Mal byť efektívny a sterilne očistený od čohokoľvek, čo by nás mohlo rozptýliť v našej pracovnej činnosti.

Ešte pred nedávnom boli originálne a originálmi vyzdobené pracovné interiéry doménou iba vo filmových, divadelných, reklamných, fotografických, všeobecne v kreatívnych štúdiách. Ja som ale presvedčená, že aj rutinná práca (napríklad na ekonomickom oddelení…) sa dá osviežiť vhodne zvoleným (témou aj cenou)  originálom. Na stenách našich kancelárií nemusia visieť len reklamné kalendáre s dovolenkovými destináciami či krásami našich hôr, prípadne reklamné plagáty.

Ale samozrejme nejde len o kancelárie. Možno ešte podstatnejšie sú vstupné priestory firmy – recepcie, haly, chodby. Predsa len dotvárajú image firmy ako celku. Každý návštevník/klient si môže podvedome, alebo aj vedome myslieť : „Ak majú kreatívny prístup k riešeniu interiéru – iste sú rovnako kreatívni aj v ponúkaných riešeniach.“ Interiéry ozvláštnené umelecky hodnotným artefaktom dokážu zaujať na prvý a aj druhý pohľad. Je predsa dosť dobre možné, že váš obchodný partner bude musieť na vás chvíľku čakať, kým budete mať priestor aby ste sa mu venovali – vtedy je čas na ten druhý pohľad. V priestore, ktorý je dotvorený zaujímavými výtvarnými dielami sa mu čas čakania nebude zdať taký dlhý a rozhodne nie nudný.

CHODBA – cestou ku hľadaným dverám narazíte na tejto chodbe na diela českej výtvarníčky Danuše Markovovej

Podobná situácia nastáva aj v klasických čakárňach u „doktora“ (či už práva, alebo medicíny), notára, fyzioterapeuta… Aj tá naj obyčajnejšia čakáreň sa dá zmeniť na zaujímavú, keď v nej okrem pohodlného sedenia a bežných časopisov klienti nájdu aj umelecky hodnotné diela napríklad súčasných slovenských výtvarníkov. A k tomu niečo zaujímavé o nich a ich tvorbe.

Čakáreň – do tejto čakárne si vybrali diela Pavla Hammela

Rovnako situácia, keď máte stretnutie vo vašej pracovni a (napríklad) na stene za vašim chrbtom visí zaujímavé, výrazné abstraktné dielo. Alebo nádherné stvárnená zimná krajina. Čokoľvek. Vášmu návštevníkovi sa môže páčiť, alebo nemusí, možno si ho ani hneď nevšimne. V zásade je to jedno – autor, téma, nálada, alebo farby obrazu môžu byť vítaným spestrením úvodnej komunikácie. A bude to vítaná zmena oproti obligátnym témam ako „počasie“ či „posledné správy z politiky“. A ak dokážete o diele, či jeho autorovi, téme obrazu, alebo o spôsobe ako ste si ho zadovážili zasvätene hovoriť, získate v očiach svojho klienta benefit v pohľade v akom vás vníma. Pochopí, že sedí za stolom s kultúrne rozhľadeným človekom, ktorého záujmy siahajú ďalej než len po „výsledovku“ jeho firmy. Aj keď tá je nepochybne veľmi dôležitá. Ale novozískaný klient ju môže vylepšiť.

IT_PRACOVISKO – túto pracovňu zdobí gigantický print Uzla takmer Gordického od autora Vladimíra Yurkoviča

Týmto krátkym textom by som chcela poukázať na fakt, že súčasné umenie môže byť súčasťou našich životov a to nielen keď navštívime galériu, aktuálnu výstavu, ale aj doma, v súkromí a samozrejme tiež, že kvalitné výtvarné umenie má potenciál zveľadiť aj náš pracovný priestor a tým prispieť k jeho estetizácii, čo v konečnom dôsledku môže prinášať benefity v podobe pohody na pracovisku – a to nie je málo!

RECEPCIA – kým recepčná zavolá toho, za kým ste prišli, môžete sa „ponoriť“ do relaxačných diel Márie Bidelnicovej
ZASADAČKA 1 – čistá elegancia bielej, striebornej a skla „narušená“ silným, farebne impozantným dielom Daniela Bidelnicu

A ako tento text súvisí s našou online galériou? Úzko. Pretože naše služby sú určené tak fyzickým ako aj právnickým osobám. Takže, čo by ste mohli od nás očakávať? Niekoľko jednoduchých služieb:

PREDAJ 

Naša online galéria má v ponuke širokú škálu výtvarných diel v rôznych cenových ponukách. Printy, originálne fotografie či grafiky sú finančne menej náročné. Ale nájdete u nás aj výnimočné diela skvelých a renomovaných autorov, ktorých príjemná cena Vás prekvapí, stačí nazrieť sem: https://atelierhlavina.sk/ .

ZAPOŽIČANIE

Rovnako ako diela ponúkame na predaj, je možné sa pri niektorých dohodnúť na prenájme a dielo si na dobu určitú zapožičať – stačí si vybrať. Navštívte našu online galériu https://atelierhlavina.sk/ a napíšte nám svoju požiadavku. Vaším predstavám sa radi prispôsobíme a spolu nájdeme to „správne“ dielo do vašich priestorov.

VÝSTAVA PRIAMO U VÁS VO FIRME

Váš firemný priestor vieme dočasne premeniť na galerijný priestor v ktorom nainštalujeme tematickú, alebo autorskú výstavu. V prípade vášho záujmu pripravíme aj vernisáž výstavy s kultúrnym programom a malým rautom. Tak ko to vidieť napríklad tu: https://atelierhlavina.sk/nase-akcie/ .