Zoznámte sa: „Ondřej Svoboda“!

Veľmi sa teším, že po včerajšej návšteve v ateliéri, ktorý je kombináciou kováčskej, zváračskej a zámočníckej dielne sa črtá možnosť spolupráce Atelieru Hlavina s mladým úspešným výtvarníkom z Brna. Tá informácia o ateliéri/dielni nie je chyba, ale realita v ktorej vznikajú neuveriteľné diela a dielka očarujúce svojou radostnou povahou. Za tie roky počas ktorých sa Ondřej venuje tvorbe sa jeho rukopis stal natoľko svojbytný, že nech na jeho dielo narazíte v akýchkoľvek súvislostiach spoľahlivo spoznáte jeho autora. Pri modelovaní svojich postáv, zvierat, rastlinných motívov ako aj úžitkového umenia (rôzne misy a nádoby) používa takú účinnú skratku až sa tají dych. Skratka ale nikdy nepôsobí samoúčelne a vždy vyjadrí podstatu bez toho aby bola doslovná. Tá skratka má v sebe humor a hravosť mladosti a radosť zručného remeselníka. Pre svoje diela používa v prvom rade kovové materiály, ktoré tvaruje kovaním, spája zváraním a dokončuje podľa predstavy o požadovanom povrchu leštením, alebo matovaním. Nezriedka spája kov a drevo, ale aj drevo použité v jeho plastikách nesie často pečať „čiernej“ dielne – je rôznym spôsobom vystavené pôsobeniu tepla a nástrojov, ktoré sa v tradičnejšom ponímaní nespájajú práve so spracovaním dreva – skrátka originálny myšlienkový prístup vo všetkých fázach tvorby.

Tento mladý muž sa narodil v Brne, ale väčšiu časť svojho detstva a dospievania strávil s rodičmi Magdou a Janem, sestrami Lenkou a Annou na rodinnom statku v Radňoviciach, kde má krásny ateliér a dielňu aj jeho otec Jan Svoboda, malíř z Radňovic, ktorý tiež spolupracuje s Atelierom Hlavina. Ondřej Svoboda vyštudoval Brnenskú Strednú priemyselnú školu zlievarenskú, odbor umelecký kováč. A bezpochyby to bola skvelá voľba ako dokazujú jeho úspechy a „nedostupnosť“ jeho diel. Je pre galeristu smutné keď napriek evidentnej pracovitosti, nie je tento sochár schopný pripraviť dostatočný počet diel na samostatnú autorskú výstavu – jednoducho preto, lebo diela putujú po celom svete k zákazníkom a zberateľom ešte „horúce“ priamo z nákovy, respektíve ponku v jeho dielni/ateliéri. O to väčšia je moja radosť z toho, že v blízkej budúcnosti by sme mohli jeho diela vystavovať aspoň v našej online galérii Atelier Hlavina.

Ondřej Svoboda v súčasnosti žije a tvorí v Brne.

Poznámka autorky textu:

“Fotky použité na ilustráciu tohto textu vznikli v ateliéri Ondřeja Svobodu ako dielo náhody a sú fotené mobilným telefónom, ospravedlňujem sa za ich kvalitu, Ondřej a aj jeho diela sú v skutočnosti ešte krajší!”

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *