Vernisáž ROVINY (foto/video)

Pred každou vernisážou a pripravovanou výstavou to organizačne v Ateliéri Hlavina klasicky vrie. Dáva sa pozor na každý malý detail, aby  na konci bolo možné povedať, že všetko je dokonalé. Tak to bolo aj pred vernisážou ROVINY – Hieronýma Balka.

Ateliér Hlavina mal v piatok, 23.9.2016, štvrtú vernisáž, ktorá všetkých návštevníkov chytila za srdce.  Ľudia sa prechádzali okolo diel Hieronýma Balka, pri ktorých ich sám umelec sprevádzal a tak mohli otvorene hovoriť o jeho pohľade na svet, jeho umení, či jeho inšpiráciách. Rovnako sa ho nemuseli pýtať vôbec nič a len sa nechať unášať umením vo vlastnej predstavivosti.

Pred 17-tou hodinou sa začala záhrada pri kaštieli v Čereňanoch plniť ľuďmi, ktorí v príjemnom očakávaní a s úsmevom na tvári prišli piatkový podvečer prežiť s umením. S pohárom dobrého vína či domáceho muštu ich pred vstupom vítala Viera Žáková, hostiteľka, ktorá celú túto výstavu a vernisáž pripravovala, ako vtipne pán Hieroným poznamenal „spískala“. Návštevníci si obhliadli diela a následne sa usadili. Tým to celé začalo. Krátky príhovor hostiteľky a pani Anny Lenkovej, majiteľky ArtGalérie Schurger, ktorá výtvarníka odporučila a nasledovala reč hlavného protagonistu celej výstavy, pána Hieronýma Balka.

Hieroným Balko je 64 ročný umelec, ktorý sa umeniu venuje viac ako 40 rokov. Jeho obrazy, plastiky, či grafiky sú pre niekoho kontroverzné, pre niekoho upokojujúce, v niekom vzbudzujú množstvo otázok a niekto sa Hieronymovým umením necháva len unášať. A presne to tento umelec vyžaduje, ako sám hovorí, od svojho umenia vyžaduje hlavne to, aby sa hýbalo, žilo a prehováralo na ostatných cez ich vlastné pocity, nie cez pocity umelca. Vraj umelec po vytvorení diela, okrem toho, že sa pod dielo podpíše ako autor, s ním už nemá nič iné spoločné, lebo niektoré veci sa jednoducho nedajú vysloviť a umenie nám napomáha v niektorých chvíľach komunikovať s okolitým svetom.  Výstava bola pomenovaná ROVINY, lebo okrem lásky a krásy sú všade okolo nás veci vysvetliteľné. Ale krásu a lásku nevysvetlíme, vraj. Hieroným Balko sa cez svoj príhovor predstavil aj ako výborný zabávač a iluzionista, neraz na tvárach návštevníkov vyčaril obrovský úsmev.

Atelier Hlavina

Celá výstava bola spojená aj s dobročinnosťou. Počas vernisáže prebiehala zbierka pre nadáciu Plamienok, ktorý na mieste zastupovala pani Katarína Maťová – zástupkyňa riaditeľky. A veru, našlo sa veľa štedrých ľudí, ktorí s nádejou, že pomôžu prispeli.

Po všetkých príhovoroch nasledovala hudobná vložka v podaní sláčikového kvarteta SIMPLE KVARTET v zložení – Milan Adamec (husle), Miriam Kaiserová (husle), Júlia Bolebruchová (viola) a Katarína Kozelková (violončelo), všetko členovia orchestra Opery SND v Bratislave. Ich vystúpenie bolo nádherným zakončením oficiálnej časti celej vernisáže, po ktorej sa všetci návštevníci rozpŕchli ešte raz k Hieronymovým obrazom, zatiaľ čo miestnosť po programe sa vďaka Mariánovi Filovi zázračne premenila na raj úžasného jedla. A večer ďalej pokračoval už len zábavou v spoločnosti príjemných ľudí, smiechu, rozhovorov a to až do neskorých večerných hodín.

Atelier Hlavina

A ak ste náhodou o vernisáž prišli, nevadí, samotná výstava trvá do 15.10.2016. Príďte sa pozrieť na Hieronymove umenie! A ak nestíhate ani to, onedlho nájdete diela pána Hieronýma Balku i v našej online  galérii  Ateliér Hlavina, kde ho budete môcť vidieť a zakúpiť.

Ateliér Hlavina sa na Vás bude tešiť pri nasledujúcich vernisážach a výstavách.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *