Významný slovenský výtvarník Daniel Bidelnica jubiluje výstavou!

Vo štvrtok 16. 2. 2017 podvečer sa Galéria SPP v Bratislave zaplnila návštevníkmi, ktorí prišli z dvoch dôvodov. A každý z nich je veľmi dôležitý. Vernisáž výstavy „VTEDY KEĎ SA ZASTAVÍ ČAS“ a nemenej dôležitá oslava významného životného jubilea. Hlavným aktérom oboch bol Daniel Bidelnica.

Atelier Hlavina

Každého prichádzajúceho hosťa vítal sám majster Bidelnica, ktorému po boku, vlastne tak ako vždy stála jeho životná aj umelecká partnerka, Mária Bidelnicová. A všetci tí čo tam boli, prišli aby sa nielen pokochali farebným a pestrým výtvarným svetom Daniela Bidelnicu, ale aj aby mu popriali k jeho sviatku všetko dobré. Vernisáž nemohla byť lepšie načasovaná, pretože presne v deň jej konania sa autor množstva krásnych výtvarných diel Daniel Bidelnica dožil 60-teho roku svojho života. Mala som to šťastie tam byť a tiež zaželať Danielovi do budúcich rokov veľa zdravia a inšpiratívnych zážitkov. A o tie v jeho živote nikdy nebola núdza, precestovali aj s pani Máriou doslova celý svet a s nimi aj ich výtvarné diela. A zdá sa, že chuť na cestovanie ich neopúšťa. Veď preto som aj uvažovala, že tento príspevok nazvem : „Z Etiópie do Kórey cez Bratislavu!“ . Pretože aj práve prebiehajúca výstava bola ešte počas vianočných sviatkov nainštalovaná v hlavnom meste Etiópie Addis Abebe a ako mi pošepol autor obrazov, tak potom sa presúva, výstava aj jej autor, do Ázie pretože ďalšia prezentácia jeho diel po Galérii SPP bude v Kórei.

Atelier Hlavina

Kto čo len trošku pozná tvorbu Daniela Bidelnicu, tušil, že sa môže tešiť na gejzír farieb a tvarov. A presne tak to aj bolo a to nielen na obrazoch. Majster vítal svojich hostí v červeno-žlto-čiernom  saku z Afriky – nikoho tým neprekvapil, veď všetci vedia o jeho záľube v pestrých farbách kdekoľvek a kedykoľvek. Po prevzatí množstva gratulácií, kvetov a darov sa začal veľmi milo a neformálne poňatý program vernisáže, neformálnosť vyplývala z toho, že manželia Bidelnicoví pozvali do programu len svojich blízkych priateľov, ale aj tak, veď len povážte, moderovala Katarína Brychtová, dlhé roky si boli s Bidelnicovými susedmi, spievala Adriena Bartošová a recitoval Štefan Bučko – obaja sa už dlho s Bidelnicovými kamarátia. Krásne slová odzneli z úst kurátorky Mgr. Bohunky Zamecovej – Hajnalovej, ktorá rovnako s Danielom spolupracuje opakovane. No a samozrejme, so šarmom jemu vlastným sa nám všetkým prihovoril a poďakoval aj samotný autor.

Atelier Hlavina

Nebudem vás zahlcovať dojmami z obrazov a ani popisovať, čo všetko bolo možné na vernisáži vidieť. Ale rozhodne pútali pozornosť dve diela nainštalované v centre galérie, ktoré majú krásny príbeh vzniku – vytvorili priamo na vernisáži v Addis Abebe pán Bidelnica a návštevníci vernisáže – skvelé sú! A pretože vernisážou výstava  „VTEDY KEĎ SA ZASTAVÍ ČAS“ len začala, diela Daniela Bidelnicu si budete môcť v Galérii SPP pozrieť až do 10.3.2017, tak tú možnosť nepremeškajte!

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *