„Fraktál“ odvodené z latinského slova „fractus“, definované ako rozbité alebo roztrieštené sklo.
Existujú geometrické tvary, ktoré sa nazývajú „fraktály“, sú rovnako „drsné“ vo všetkých škálach. Bez ohľadu na to, z akej vzdialenosti sa ne pozeráte, nikdy sa nestanú jednoduchšie. To čo môžete vidieť v reze skalnatého pobrežia pri vašich nohách, vyzerá rovnako rozstrapkané ako homôžete vidieť z vesmíru.
Fraktály sú mojou srdcovou záležitosťou už od študentských čias, kedy som sa s nimi prvý krát zoznámil v technickom magazíne. Táto jednoduchá informácia okamžite vyprovokovala moju predstavivosť. Na prvú realizáciu svojho sna som však musel počkať dobrých 20 rokov. Keď sa objavil vhodný software fungujúci na mojom obľúbenom powerbooku Apple prvej generácie podarilo sa mi skrotiť divokého koňa a po sérii pokusov som konečne vygeneroval niečo použiteľné, schopné samostatného života.
Ohľadom digitálneho umenia som viedol dlhé debaty so zástancami i odporcami tejto tvorivej metódy. Jedným z najzásadnejších problémov sa javila originalita a reprodukovateľnosť. Vždy som argumentoval tým, že aj fotografie sa dajú ľahko reprodukovať. Množstvo kópií sa stalo najmä morálnym problémom autora.
Ja však môžem dnes potvrdiť, že je vyriešená aj otázka originality, či opakovateľnosti procesu tvorby diela:
- výsledky generovania fraktálov boli tak neočakávané, že každý krok bol plavbou do Nového sveta
- software, ten splašený kôň (neuveriteľne pomalý) sa prakticky nedal donútiť k opakovanému výsledku. Každá, aj veľmi malá zmena v jednom z niekoľkých parametrov viedla k úplne odlišným a neočakávaným výsledkom.
- posledný hardware,na ktorom ešte fungoval software na generovanie fraktálov bol powerbook titanium so systémom apple 9.
- titanium už 10 rokov nefunguje a pokazil sa aj jeho záložný hdd. R.I.P.