TRI • TRAJA – foto a videoreport z vernisáže

ATELIER HLAVINA PREDSTAVUJE SVOJICH AUTOROV

 

V piatok 27 .4. 2018 sme v Sklenenom pavilóne parku Kaštieľa v Čereňanoch slávnostnou vernisážou otvorili ďalšiu z výstav Atelieru Hlavina. Počasie nás vítalo svojou prívetivou stranou a pozvaní hostia si užili krásne popoludnie a podvečer v duchu slov, ktoré na úvod povedala Viera Žáková a ich autorom je Johann Wolfgang von Goethe:

„KAŽDÝ Z NÁS, BY MAL DENNE POČÚVAŤ TROCHU HUDBY, PREČÍTAŤ NEJAKÚ BÁSEŇ, POZRIEŤ SI PEKNÝ OBRAZ A POKIAĽ MOŽNO POVEDAŤ NIEKOĽKO ROZUMNÝCH SLOV.“

A pozvaní hostia, mali možnosť naplniť tieto slová aj obsahom. Pretože hudobným hosťom bolo hudobné teleso plné skvelých muzikantov z Bánoviec nad Bebravou, ktorí zahrali overené hity z minulého storočia s ľahkosťou a radosťou! Roman Peták Band – ďakujeme. Pekných obrazov je na výstave veľmi veľa a každý si mohol a ešte aj môže prísť na svoje. A vzhľadom na to, že publiku sa prihovorili umelci a aj riaditeľka detského mobilného hospicu PLAMIENOK n.o.,  MUDr.Jasenková, tak o poéziu a rozumné slová tiež nebola núdza.

Na aktuálne prebiehajúcej výstave TRI_TRAJA v Sklenenom pavilóne  parku Kaštieľa v Čereňanoch sa predstavujú šiesti dvorní autori z online galérie Atelier Hlavina. Je tam možné vidieť zaujímavé keramické a sklenené diela poprednej slovenskej keramikárky Ivett Axamitovej. Ďalej krásne a nežne zobrazený svet žien na obrazoch talentovanej Mileny Ďuricovej. A do tretice to bude výtvarníčka z Českej republiky, pani Danuše Markovová, ktorá sa v svojich dielach často venuje neustálemu kolobehu života a prírody. No a ku trom dámam umelkyniam sa pripoja traja muži. Svoje obrazy predstaví pán Richard Grega, ktorý sa okrem iného podieľal aj na reštaurátorských prácach na obnove bratislavskej Reduty a košického Dómu sv.Alžbety. Mužnú silu zastupujú diela Ivana Patúca, pretože výtvarným médiom sa mu stali valcované kovové polotovary – plechy, rozdelené na pásy, ktoré zapletá kreatívny spôsobom tak, že dokonale vytvára uveriteľné a dokonale identifikovateľné postavy a s ničím iným neporovnateľné diela. No a trojicu mužov uzavrie Peter Pauko z Nitry, mladý muž, ktorý sa na  svoju aktuálnu tvorbu nechal inšpirovať námetom, ktorý je vo výtvarnom umení odjakživa – témou krajiny, pričom na začiatku bol skoro ironické zvolanie „väčšinového diváka“ – Aké milé! Aká pekná krajinka! Výstava TRI_TRAJA sa bude konať v Sklenenom pavilóne parku kaštieľa v Čereňanoch, začína sa slávnostnou vernisážou v piatok 27.4.2018 a potrvá do 20.5.2018, otvorené bude denne okrem nedele od 13:00 do18:00 hodiny.

Umenie a pomoc

Ako to už býva na výstavách Atelieru Hlavina zvykom, opäť sa pokúsime spojiť umenie s filantropiou, pretože už tradične bude našim hosťom aj nezisková organizácia Plamienok. Počas celej výstavy bude prebiehať zbierka pre podporu práce skvelého tímu ľudí, ktorí robia neoceniteľnú prácu pre deti v terminálnom štádiu choroby. Nezisková organizácia Plamienok sa venuje starostlivosti o deti s nevyliečiteľnými chorobami. Ich primárna činnosť sa dá označiť ako  mobilný hospic. Pracuje tam tím odborníkov, ktorý ponúka nevyliečiteľne chorým deťom možnosť prežiť život doma, v kruhu svojich najbližších. Lekár, zdravotná sestra, psychológ a sociálni pracovníci z Plamienku navštevujú deti priamo doma a poskytujú im paliatívnu liečbu a starostlivosť v ich domácom prostredí. Zamestnanci hospicu sú odborníci, ktorí sa špecializujú na liečbu telesných ťažkostí smrteľne chorých detí v domácom prostredí a majú s ňou skúsenosti. S rodičmi podrobne hovoria o všetkých ťažkostiach, ktoré môžu nastať, aby boli pripravení na každú situáciu a vedeli svojmu dieťaťu pomôcť okamžite, kým na zavolanie prídu na návštevu. V bulletine k výstave Viera Žáková veľmi pekne píše:

„Dospelými sa stávame postupne. Bežne vnímanou hranicou je maturitná skúška – skúška dospelosti. Vieme však, že jej zvládnutie dospelosť nikomu neprinesie. Dospelými sa stávame postupne, po krôčikoch, keď k nám prichádzajú informácie a zážitky, ktoré nám sprostredkúvajú realitu sveta. A každý to má nastavené inak. Jedným z momentov dospievania môže byť, keď človek prvý krát pochopí a precíti slovo hospic, detský hospic.

Väčšina z nás sa časom dopracuje k tomu, že máme deti, ako rastú, stávajú sa samostatnými, a my ich často musíme nechať ísť samé, začína to škôlkou napríklad. Spomeňte si ako ste ich vyprevádzali prvý krát (škola, internát, skúška, návšteva lekára…) spomínate, vždy ste chceli byť spolu čo najdlhšie, až po dvere, bránu, vlak, odletovú halu… Asi tušíte kam smerujem. Áno, sú situácie, keď je dieťa na odchode za tú hranicu, cez tú bránu, kam vy už nepôjdete, ale tak ako vždy, chcete mu byť nablízku čo najdlhšie a ono chce byť čo najdlhšie s vami. A práve túto blízkosť umožňujú zamestnanci n.o.Plamienok, ktorí dokážu poskytnúť starostlivosť vo všetkých významoch tohto slova o choré dieťa a jeho rodinu v domácom prostredí až do posledných chvíľ…“

Tieto slová zazneli aj na vernisáži kde autorov diel a pani riaditeľku MUDr. Máriu Jasenkovú predstavila Viera Žáková.

Iste neoľutujete, ak si nájdete čas a prídete sa pozrieť na výstavu TRI_TRAJA. A strávite zopár chvíľ pri  zaujímavých dielach Ivett Axamitovej, Danuše Markovovej, Mileny Ďuricovej, Richarda Gregu, Petra Pauka a Ivana Patúca. A súčasne svojou účasťou, a nejakou tou bankovkou, podporíte myšlienku pomoci neziskovej organizácii PLAMIENOK v krásnom prostredí parku Kaštieľa v Čereňanoch. Vstup na výstavu je voľný a výstava je predajná.

Stručne o autoroch diel:

Ivett Axamitová – pochádza z Ivanky pri Dunaji. Študovala na keramickej škole v Modre, kde získala znalosti remesla. Po absolvovaní pokračovala v štúdiu na ŠUPke v odbore keramika a súkromne absolvovala štúdium u Doc. akad. mal. Ivana Vychlopena. Profesionálne tvorí od roku 1990, kedy vytvorila prvé súborné dielo a začala vystavovať doma i v zahraničí. V roku 2017 získala cenu Fra Angelica za osobný prínos do kresťanských hodnôt vo výtvarnom umení na Slovensku.

Milena Ďuricová – pochádza z Horných Zieleníc pri Hlohovci, ukončila  vysokoškolské štúdium na PF v Nitre odbor slovenský jazyk – výtvarná výchova. Postgraduálne štúdium v odbore Teória vyučovania výtvarnej výchovy ukončila v roku 1987. Do aktívneho výtvarného života vstúpila v roku 2001 a doteraz svoje diela prezentovala na 15 autorských výstavách na Slovensku a v roku 2007 reprezentovala Slovensko na kolektívnej výstave v belgickom De Panne.

Danuše Markovová – je absolventka Ostravské univerzity v odbore Výtvarná výchova – Český jazyk. Od roku 2005 je členkou Únie výtvarných umelcov Českej republiky. Vo svojej voľnej tvorbe sa v súčasnosti venuje tvorbe ucelených cyklov, napríklad: Pražský kaleidoskop, Pohádkové časy, Měsíční rytmy, Ztratil se pes, Krajina vody a mnohé iné. Svoje diela podpisuje skráteným signom „Markova“. Doteraz sa zúčastnila viac ako dvadsiatich kolektívnych výstav v Českej republike, Slovenskej republike a v Poľsku a v Českej republike sa doteraz prezentovala viac ako desiatimi autorskými výstavami.

Richard Grega – jeho maliarsku tvorbu ovplyvnili predovšetkým výtvarní umelci Endre Szász, Juraj Dolán, Albín Brunovský a  Marián Komáček. Prvú výstavu Kresby mal v roku 1979 v Štúdiu 77 v Spišskej Novej Vsi. Nasledovalo 70 výstav olejomalieb, z toho 3 samostatné, doma aj v zahraničí. Autorove obrazy sú v súkromných zbierkach v USA, Holandsku, Francúzsku, Austrálii, Nemecku, Česku, Maďarsku a na Slovensku. V súčasnosti žije vo Vysokých Tatrách a venuje sa maľbe a fotografii.

Ivan Patúc –  narodil sa na Myjave a svoj talent začal rozvíjať na Strednej škole umeleckého priemyslu v  Bratislave, odbor keramika (1987–1990). Následne jeho cesta viedla priamo na Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, kde v roku 1997 absolvoval odbor – sochárstvo v ateliéri prof. J. Jankoviča. Ešte počas vysokoškolského štúdia úplne náhodou prišiel na techniku zapletania hliníkových pások do seba a autor doteraz vedie autentický dialóg s kovom, v rámci ktorého odkrýva tajomstvá tohto materiálu. Žije a tvorí v Bratislave.

Peter Pauko – sa narodil v Martine a študoval na UKF Nitra Výtvarnú tvorbu u Karola Barona a Roberta Bielika v rokoch 2000-2005. Návštevníkom výstavy sa predstavuje svojou aktuálnou tvorbou, ktorú sám označuje ako: „Taká pekná, súčasná krajinomaľba“. Téma krajiny je pokračovaním  jeho poslednej samostatnej výstavy kde začal s pracovať na prvých krajinomaľbách a začal vo svojich obrazoch riešiť krajinu. Téma ho zaujala skôr s dôrazom na polohu maľby samotnej. Dôležitý je pre neho spôsob zobrazenia, použitie výtvarnej skratky, využitie štylizácie, samotná téma je len doplnkom.

Ostatné fotografie a videoreport:

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *