Ako prebieha vernisáž, čo na ňu priniesť a ako sa na ňu obliecť?

Možno ste aj vy dostali pozvánku na vernisáž. Ak áno, zvažujete účasť a možno premýšľate nad otázkami, ktoré sa tejto slávnosti týkajú. A odpovede na ne by vám pomohli sa rozhodnúť, či na vernisáž pôjdete. Môžu to byť rôzne otázky. Čo vás vlastne na vernisáži čaká? Ako dlho bude vernisáž trvať? Čo si máte na vernisáž obliecť? Treba na vernisáž niečo priniesť? A podobne.

Nepochybne mnohí z vás všetky odpovede poznajú, ale možno pre niekoho bude užitočné si na ne odpovedať spolu s galeristkou Vierou Žákovou.

Takže, čo je vlastne vernisáž?

Vernisáž je slávnosť. Slávnosť spojená s otvorením výstavy výtvarného umenia. Býva spojená s prejavom kurátora výstavy, či galeristu, umeleckým programom, najčastejšie hudobným. A ak je prítomný autor vystavovaných diel, tiež sa zvykne hosťom vernisáže predstaviť.

O čom hovorí kurátor výstavy, a čom hovorí galerista?

Galerista zvykne výstavu iba formálne otvoriť, privítať hostí, autora a kurátora, ktorému odovzdá slovo. Kurátor je osoba, ktorá spolu s výtvarníkom vyberali diela na výstavu s ohľadom na jej zameranie. Ak sa napríklad umelec v poslednom období venoval určitej téme, či výtvarnej technike, budú to vystavené diela reflektovať. Ale môže ísť aj výber diel z určitého obdobia, alebo predstavenie nového umelca publiku, ktoré sa ešte s jeho prácou nestretlo. Kurátorovou úlohou je dohliadnuť na inštalovanie diel, či inštaláciu priamo realizovať. Rozhodnúť, kde, ako a spolu s čím dané dielo predstaví. Na vernisáži potom povie niečo o autorovi, o jeho živote, o jeho tvorbe a hlavne predstaví diela prezentované na výstave. V malých galériách však býva úloha galeristu a kurátora záležitosťou jedného človeka. Na vernisáži sa v ideálnom prípade prihovorí hosťom aj autor výtvarných diel, doplní kurátorove slová, či dovysvetlí svoje motivácie pri tvorbe. Medzi jednotlivými príhovormi sú zvyčajne vsunuté hudobné vystúpenia prizvaných umelcov.

Ako slávnosť pokračuje a koľko asi trvá?

Netreba zabudnúť, že návštevníci prišli predovšetkým kvôli výtvarným dielam. Takže po skončení prejavov je čas pozrieť si vystavené diela. Na vernisáži býva spravidla táto časť spojená s malým občerstvením. Je príjemné si s pohárom vínka pozrieť v pomalom tempe vystavené diela, zhovárať sa o nich s ostatnými návštevníkmi, či priamo s autorom, ktorý veľmi rád o svojich dielach bude so zvedavými divákmi hovoriť. Ak mám teda odpovedať na vašu otázku o časovej náročnosti vernisáže, tak spravidla to býva tak hodinu, alebo dve. Záleží aj od veľkosti galérie a množstva vystavených diel.

Je zvykom na vernisáž niečo doniesť?

Najlepšie je prísť s otvorenou mysľou a dobrou náladou. Nemať predsudky k neznámym autorom, výtvarným technikám či námetom obrazov. To úplne stačí. Niekedy sa ale stáva, že umelcovi k výstave niektorí hostia gratulujú a donesú mu malý darček, kvety alebo inú malú pozornosť. 

Čo dress-code, sú nejaké očakávania ohľadom oblečenia?

Ja vždy hovorím, že dôležité je prísť oblečený ;-). A v dnešnej dobe už nikto nerieši, či ste prišli oblečení formálne, alebo neformálne. Dôležitá je atmosféra a celková pohoda. Je ale príjemné vedieť, hlavne pre tých z nás, ktorí máme radi príležitosť obliecť sa „inak“ ako v bežný pracovný deň, že vernisáž je príležitosť obliecť si slávnostný odev, alebo zvoliť odev vizuálne zaujímavý – veď koniec koncov ide o vizuálne umenie.