Galéria ATELIER HLAVINA – VÝSTAVA 01

Slávnostnou vernisážou sme v Galérii ATELIER HLAVINA otvorili výstavu výtvarných diel Daše Ďurišovej (maľba) a Dariny Szöllösiovej (sklo). Zdanlivo nespojiteľné diela som na otváraciu výstavu vybrala pretože obe autorky sú rodáčky z Bánoviec nad Bebravou. To bol aj dôvod prečo som zvolila nič nehovoriaci názov VÝSTAVA 01. Ale až pri inštalácii som si uvedomila, ako nesmierne som sa mýlila. Obe ich spája omnoho viac ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Napríklad sa obe stretli na prácach pri rekonštrukcii zámku v Pezinku. Darina Szöllösiová reštaurovala vitráže v historickej časti a tvorila nové vitráže pre hotelovú časť. Daša Ďurišová sa podieľala na reštaurovaní a zlatení interiérových malieb, reliéfov a štúk. Nepoznajúc sa a nevediac o sebe zachraňovali pamiatku v Pezinku. Keď som ich pred výstavou zoznámila, bolo milé pozorovať ako zisťujú, že kde jedna reštaurovala vitráže, druhá zachraňovala fresky aj v iných pamiatkach, než je tá v Pezinku.

Daša Ďurišová 
Darina Szöllösiová

Ako som naznačila tak pri inštalovaní diel do galérie som našla spoločných prienikov ich tvorby viac. Napríklad obe vytvorili dielo s názvom Balans. Teda téma nestability a neustálej nutnosti sa rozhodovať (bez výhľadu na výsledok rozhodnutí) zjavne zaujímala obe. Daša dielo namaľovala a poňala ho ako balansujúci balvan, ktorý má rovnakú šancu, že spadne dolu alebo zostane na mieste.

Daša Ďurišová BALANS 60 x 60 cm, maľba akrylom 

Darina Szöllösiová vytvorila sklený objekt – na vodorovnej doske z lešteného skla stojí zdanlivo na hrane zrezaný sklenený, precízne vybrúsený a vyhladený valec. Žiadne lepidlo ich nespája – iba trpezlivá práca výtvarníčky, ktorá dokázala vybrúsiť a vyhladiť sklo takým spôsobom, že keď napriek tomu že (zdanlivo) balansuje je stabilné. Návštevníkom vernisáže osobne predviedla ako sú na sebe oba kusy iba položené.

BALANS, výška 25 cm

A ešte jeden milý detail. Deň  pred vernisážou Darina Szöllösiová uvidela Dašine dielo Kosatec. Natoľko sa jej zapáčilo, že do druhého dňa (podľa mňa ani nespala) vytvorila ku nemu vitrážový ekvivalent – oba môžete na výstave vidieť.

Kosatec 50 x 40 cm, maľba akrylom, Kosatec 50 x 40 cm, vitráž

Výstava má okrem interiérovej časti aj diela v exteriéri – ide o sklenené objekty Dariny Szöllösiovej, ktoré každé popoludnie zdobia trávnik vedľa galérie.

 Sklenené objekty od Dariny Szöllösiovej

Pozývam teda všetkých vás, ktorých tieto riadky zaujali, aby prekonali ostych prišli navštíviť prvú bánovskú galériu aby ste videli jej úvodnú výstavu, precítili hlbiny oceánu (veľkoformátová maľba V mori), či krásu vesmíru (sklený objekt Hviezdy) ale hlavne prežili chvíľku ticha a pokoja pri vystavených dielach.

Daša Ďurišová V MORI 100 x 140 cm, maľba akrylom
Darina Szöllösiová  HVIEZDY, priemer 50 cm, líhané sklo, voľne stojaci objekt

Pozývam teda všetkých vás, ktorých tieto riadky zaujali, aby prekonali ostych prišli navštíviť prvú bánovskú galériu aby ste videli jej úvodnú výstavu, precítili hlbiny oceánu (veľkoformátová maľba V mori), či krásu vesmíru (sklený objekt Hviezdy) ale hlavne prežili chvíľku ticha a pokoja pri vystavených dielach.

Fografie: Karol Korec

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *