Chladné, zimné večery, vystriedali slnečné jarné dni a my vás opäť pozývame do Skleneného pavilónu v parku v Čereňanoch na kolektívnu výstavu výtvarného umenia. V dňoch od 03.05. do 30.05. 2019, môžete navštíviť kaštieľ v Čereňanoch a vychutnať si jarné dni spoločne s umením. Výstava bude otvorená pre verejnosť denne, okrem nedele, v čase od 13:00 do 18:00 hodiny.

Kolektívna výstava tentokrát nesie názov FARBY RADOSTI a predstaví tvorbu troch výtvarníkov, ktorí sú súčasťou online galérie www.atelierhlavina.sk . Umelci, ktorých Vám predstavíme, nešetria kombináciou žiarivých farieb a práve vďaka tomu dokonale zapadnú do jarného, zakvitnutého sveta okolo nás, a zaručene potešia vaše zmysly a zdvihnú náladu. V kaštieli v Čereňanoch sa Vám predstaví  Milan Ferenčík, Dáša Ďurišová a Jakub Lipták.

Výstava bude otvorená slávnostnou vernisážou dňa 03.05.2019 o 18:00 hod. v Sklenenom pavilóne parku Kaštieľa v Čereňanoch.

Aj tentokrát bude mať naša výstava filantropický rozmer – v rámci vernisáže sa uskutoční dobrovoľná finančná zbierka v prospech neziskovej organizácie PLAMIENOK – detský mobilný hospic (www.plamienok.sk ). Zbierka potrvá počas trvania celej výstavy.

Výstava FARBY RADOSTI predstaví:

Dáša Ďurišová

Dáša Ďurišová sa narodila a žije v Bánovciach nad Bebravou. V roku 2016 absolvovala štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici, Fakulta výtvarných umení, odbor Voľné výtvarné umenie. Bakalársky titul získala v Ateliéri sochy a aplikovaných médií. Daša sa samostatne venuje maľbe na plátne akrylom. Inšpiráciu čerpá v krajine a pohoriach, ktoré štylizuje do geometrických tvarov. Farebnosť prispôsobuje atmosférickým javom a ročnými obdobiami na horách, ako aj náladami a pocitmi.

Okrem samostatnej tvorby sa venuje aj tvorbe vo dvojici s Jakubom Liptákom. Už počas štúdia absolvovali niekoľko spoločných výstav doma aj v zahraničí.

Špeciálne pre túto výstavu vznikla aj nová séria obrazov, o ktorej samotná autorka hovorí: „ … pre túto príležitosť a výstavu v Čereňanoch vznikol cyklus malieb inšpirovaných jedným zo základných živlov – živlom voda, podmorskou kamennou architektúrou, členitosťou dna, nekonečnými hlbinami a priepasťami, rôznymi tónmi modrej a ja túto kolekciu hodnotím ako tajomnú, hĺbavú, rozjímavú, pre oko náročnejšieho diváka s fantáziou a odvahou stáť pred touto maľbou, za čo každému ďakujem …“.

Jakub Lipták

Narodil sa v Bratislave, ale detstvo prežil vo Veľkom Ďuri. V roku 2016 absolvoval štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici, Fakulta výtvarných umení, odbor Voľné výtvarné umenie. Bakalársky titul v získal v Ateliéri sochy a aplikovaných médií. Následné magisterské štúdium zakončil v ateliéri doc. Juraja Saparu akad. soch. kde získal titul Magister Umenia (Mgr.art.).

Špeciálne pre túto výstavu autorsky pripravil objekt o ktorom hovorí: „… ide o samostatne stojaci objekt s drevenou podstavou, z ktorej akoby vyrastajú kovové prúty predstavujúce nešpecifikovanú obilninu ako symbol hojnosti a života, je to taký výrez z poľa, cela koncepcia je odvodená od toho, že som vyrastal na dedine na juhu Slovenska, ktorú obklopujú zo všetkých strán polia. Aj za domom sme mali pole, takže vo mne to evokuje spomienku, je to taký výrez, z daného miesta ktoré mi je veľmi blízke a rád sa tam vraciam, tak som chcel zhmotniť ten pocit, tú myšlienku…“.

Ferenčík Milan

Milan Ferenčík

Milan Ferenčík sa narodil a vyrástol v Bratislave, v rokoch 1968-1972 absolvoval Strednú umelecko-priemyselnú školu, v rokoch 1973-1978 absolvoval Divadelnú fakultu Vysokej školy múzických umení v Bratislave, odbor scénografia u prof. Ladislava Vychodila, kde získal titul diplomovaný Mgr. Art. V rokoch 1979-1989 bol scénografom v divadle A. Bagara v Nitre, kde vytvoril okolo 40 divadelných projektov. Zároveň spolupracoval so Slovenskou televíziou (približne 100 rôznych televíznych inscenácií a niekoľko filmov) a so Slovenským národným divadlom (takmer 40 operných inscenácií).

V rokoch 1991-1992 pôsobil ako umelecký riaditeľ Dekoračných dielní Slovenského národného divadla. V roku 1992 založil vlastný Art Design Atelier1, ktorý sa venuje návrhom, projektom a realizáciám rôznych interiérov a výstav. V roku 1998 sa podieľal na realizácii slovenského pavilónu na EXPO LISABON v Portugalsku. V poslednom období často spolupracuje s Národným divadlom Ostrava a so Štátnou operou Košice. Počas svojej umeleckej tvorby absolvoval množstvo autorských a kolektívnych výstav. Dnes žije a tvorí v Bratislave.

PLAMIENOK

TRI_TRAJA

Nezisková organizácia Plamienok sa venuje starostlivosti o deti s nevyliečiteľnými chorobami. Ich primárna činnosť sa dá označiť ako  mobilný hospic. Pracuje tam tím odborníkov, ktorý ponúka nevyliečiteľne chorým deťom možnosť prežiť život doma, v kruhu svojich najbližších. Lekár, zdravotná sestra, psychológ a sociálni pracovníci z Plamienku navštevujú deti  priamo doma a poskytujú im paliatívnu liečbu a starostlivosť v ich domácom prostredí. Zamestnanci hospicu sú odborníci, ktorí sa špecializujú na liečbu telesných ťažkostí smrteľne chorých detí v domácom prostredí a majú s ňou skúsenosti. S rodičmi podrobne hovoria o všetkých ťažkostiach, ktoré môžu nastať, aby boli pripravení na každú situáciu a vedeli svojmu dieťaťu pomôcť okamžite, kým na zavolanie prídu na návštevu.

Pracovníci detského mobilného hospicu Plamienok sprevádzajú dieťa, jeho rodičov a súrodencov po jednej z najťažších ciest na akej sa môžu ocitnúť. A pre tých, ktorí pracujú pre Plamienok sprevádzať znamená spoločne zdieľať bolesť i radosť v živote, byť oporou, byť k dispozícii a spoločne hľadať to, čo prináša radosť a nádej. Sprevádzať znamená dávať aj dostávať.

Samotní pracovníci Plamienku o svojej práci hovoria: „Aby sa človek s utrpením vyrovnal, musí ho prežiť, prijať a nájsť jeho zmysel. Toto hľadanie je ťažké, bolestné, často zdĺhavé a plné hnevu, smútku a neistoty. Sme pripravení kráčať s rodinami tak dlho, ako to budú chcieť a hľadať spolu odpovede na otázky, ktoré im prinesú úľavu.“