Vernisáž výstavy

 

V piatok 4.8.2017 sa v Tvrdošínskej ART GALÉRII Schürger konala vernisáž výstavy diel výtvarníka z českej republiky Jana Svobodu. Hostí privítala majiteľka galérie a hostiteľka Anna Lenková. Mladá a talentovaná Klaudia Dyttertová z Trstenej povýšila svojím spevom túto kultúrnu udalosť na veľký sviatok umenia. Osobnosť výtvarníka Jana Svobodu predstavila Viera Žáková z Atelieru Hlavina, ktorý sa prezentácii jeho diel venuje dlhodobo a predovšetkým na Slovensku zastrešuje jeho prezentačné aktivity. A vzhľadom na to, že vernisáž svojou účasťou podporil aj autor, prihovoril sa k divákom aj on a to svojím nezameniteľným spôsobom – nijako v sebe nezaprel bývalého aktívneho divadelníka. Navodil veľmi príjemnú atmosféru a vtiahol nenásilným, no úsmevným spôsobom do diskusie aj neuveriteľne vnímavé Tvrdošínske publikum. Vplyv ART GALÉRIE Schürger je v Tvrdošíne cítiť a za to určite patrí vďaka práve Anne Lenkovej a jej otcovi, ktorí galériu už niekoľko desaťročí držia pri aktívnom živote a iba pani Lenková vie, koľko síl ju to stojí – ale jej práca prináša úspešné výsledky v podobe „poučeného“ publika.

NEBASKLON
NEBASKLON
NEBASKLON

Stručne teda aj o autorovi. Jan Svoboda (1957) vyrástol v Radňoviciach neďaleko Nového Města na Moravě. V časoch vysokoškolských štúdií na Stavební fakultě VUT Brno objavil v sebe hlbší záujem o výtvarné umenie. V dobe od absolutória v roku 1982 po rok 1990 žil v Brne a pracoval ako stavebný projektant. V roku 1990 odišiel do slobodného povolania a s manželkou i troma deťmi, dnes už dospelými, sa presťahoval na rodinný statok v Radňoviciach. Prvé tri roky živil rodinu vyrezávaním drevených Betlehemov, postupne ale prevládli honoráre za obrazy a to trvá dodnes. Okrem maľovania obrazov sa nejaký čas venoval aj výrobe originálneho nábytku a bytových doplnkov. Dnes je jeho hlavným zameraním maľba (olej, či akryl na plátne) a socha. Motívmi jeho obrazov boli dlho figúry, predmety a symboly ponímané v skratke, archetypálne a s humorom – „akoby to namaľovalo malé decko…“. Okolo roku 2010 začal ustupovať od konkrétnych objektov smerom ku geometrickým tvarom, čiaram, bodom a krivkám. Jeho výtvarný prejav sa rokmi vyvíja, pozvoľne mení a posúva od doslovnosti k elegantnej a obsažnej skratke. Dnes v jeho tvorbe dominujú horizonty, farebné plochy najnovšie doplnené o výrazné „čmáranice“. Tým, že sa jeho tvorba mení môže sa zdať, že tak ako zmizli postavy a objekty tak zmizol aj obsah – nezmizol, len sa podstatne zmenil. Obrazy majú aktuálne až meditatívny charakter a vyžarujú pokoj a vyrovnanosť, vyvolávajú pocity krásna a vedú k intenzívnemu prežívaniu prítomného okamihu.

Jan Svoboda má na svojom konte viac ako 150 samostatných výstav a aj niekoľko spoločných, napríklad s Rostislavem Pospíšilem, Jindřichem Štrejtem, či so synom Ondřejem Svobodem. Žije a pracuje v Radňoviciach č.1.

NEBASKLON

Vzhľadom na veľkorysosť priestorov Tvrdošínskej galérie máte možnosť si pozrieť výber diel z posledných dvoch období tvorby Jana Svobodu. Výstavu sme nazvali NEBASKLON, je to krásne slovo. Mnohí možno vedia čo znamená. Opäť to má samozrejme súvis s tvorbou Jana Svobodu. Veľmi rád a často maľuje horizonty a dáva im farebné mená. Horizont je slovíčko rovnaké v češtine aj v slovenčine. Ale keďže sme chceli podčiarknuť nielen jeho tvorbu, ale aj skutočnosť, že sa prezentuje na Orave, zvolili sme slovo horizont v zastaranej slovenčine „NEBASKLON“.

Úprimne želám tejto výstave veľa pozorných divákov, rovnako ako to bolo na príjemnej vernisáži v piatok 4.8.2017. A vzhľadom na to, že výstava bude trvať do 17.9.2017, verím, že si k nej cestu nájde nielen Tvrdošínske publikum. Pekný kultúrny zážitok priatelia!

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *