Víno a umenie je kolektívna výstava autorov Atelieru Hlavina. Vznikla na „objednávku“ majiteľa Kaštieľa v Čereňanoch a šéfkuchára reštaurácie Afrodita ako sprievodná akcia krásneho vínneho festivalu. V krásny slnečný deň sa v parku Kaštieľa v Čereňanoch zišli vinári a milovníci vína. Produkty svojich viníc tu odprezentovalo viac ako 10 rôznych vinárov zo Slovenska a aj Rakúska.

K vínu sa podávali vyberané lahôdky, ktoré pre návštevníkov festivalu navaril šéfkuchár Marián Filo a kolektív jeho kuchárov. Hostí bezchybne obslúžili čašníci priamo v parku kaštieľa. Stoly pre návštevníkov boli porozkladané v tieni košatých líp historického parku, ktorý je súčasťou kaštieľa. Vínny festival svojou prítomnosťou poctilo mnoho hostí a všetci bez výnimky boli touto akciou, ktorá nepochybne stála cely personál reštaurácie Afrodita veľa síl, nadšení a užívali si všetko čo park po celé popoludnie ponúkal.

Víno a umenie
VÍNO A UMENIE
VÍNO A UMENIE

Okrem už spomínaných vín a vynikajúceho jedla to bola aj výstava obrazov, ktorá niesla príznačné meno VÍNO A UMENIE. Kto zavítal do klimatizovaného skleneného pavilónu, veru neobanoval. Hneď desať autorov sa prezentovalo svojimi dielami. Priamo oproti vchodu návštevníkom vyrážali dych do detailu prepracované diela Milana Hrica – napriek ich príklonu k abstrakcii sú postavy zobrazené s dych berúcou, elegantnou prepracovanou detailnou maľbou. Ďalším autorom, ktorý je známy skôr v Spojených štátoch, pretože tam svoje obrazy najviac predáva, je pán Tibor Nagy – stálica našej online galérie. Na výstave je zastúpený obrazmi, ktoré tak ako často približujú krásu aj tých úplne najvšednejších okamihov. Tiež obrazy Pavla Hammela obdivovalo veľa návštevníkov.

VÍNO A UMENIE

Najmä ženám sa páčili obrazy Mileny Ďuricovej, ktorá sa venuje práve nežnému až snovému maľovaniu žien. Mladých autorov na výstave zastupuje František Radačovský, absolvent VŠVU svojimi až „sprejerskými“ postupmi dokáže znázorniť krásu cválajúceho koňa ale aj abstraktne vyjadriť Piaty svet, či Sen. Ďalšou mladou autorkou je pani Nikola Cabadajová, predstavila nám svoju tvorbu dvoma obrazmi Zebra a Jeleň.

VÍNO A UMENIE
VÍNO A UMENIE

Lahôdkou pre návštevníkov je spoločná inštalácia obrazov manželov Márie a Daniela Bidelnicových. Marika Bidelnicová tvorí pod pseudonymom MURO a vystavuje tu štyri abstraktné akrylové obrázky a jej manžel Dano Bidelnica sa predstavil svojimi farebnými kódmi, ktorých farby majú neuveriteľnú príťažlivosť a neskutočnú vzájomnú symbiózu.Manželia Bidelnicoví sa tejto krásnej akcie, ktorá spája umenie, dobré víno a jedlo, zúčastnili osobne.

VÍNO A UMENIE
VÍNO A UMENIE

No a lahôdkou sú abstraktné obrazy Jana Svobody, ktoré majú silný, až meditatívny účinok. A zaujímavosťou je, že sa tu stretli jeho obrazy so sochami jeho syna Ondřeja Svobodu, ktoré sú hravé, veselé a vtipné a to napriek tomu, že vznikajú v kováčskej dielni.

VÍNO A UMENIE
VÍNO A UMENIE

A by sa zabavili aj menší návštevníci výstavy, ktorých vek obmedzuje vo vychutnávaní vínečka, mohli si v improvizovanom mini ateliéri vyskúšať maľbu akrylovými farbami. A táto ponuka bude platiť až do skončenia výstavy a nie je nijako obmedzená vekom. Takže kto má chuť a odvahu môže si vyskúšať aké to je pomaľovať čisté plátno svojimi nápadmi. Na takýchto návštevníkov sa obzvlášť tešíme!

VÍNO A UMENIE
VÍNO A UMENIE

Vínny festival trval iba jedno popoludnie, ale výstavu si ešte stále v parku Kaštieľa v Čereňanoch môžete pozrieť. Tešíme sa na vás.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *